در حال بارگذاری ...
 • یادداشت بهروز عباسی

  نگاهی به نمایش «خرده بورژواها»

  نمایش «خرده بورژواها» به نویسندگی و کارگردانی سید ذبیح موسوی تا ۴ آبان ماه در تماشاخانه آفتاب بندرعباس به روی صحنه است. این نمایش تازه ترین اثر گروه تئاتریکال بندرعباس است که پیش از این نمایش های رومئو و ژولیت، بلندترین جای دنیا، مگس های مردار و روی صحنه برده است.

  داستان شخصیت ها در هرمزگان می گذرد و سال های نه چندان دور مردم این دیار را به نمایش می گذارد،اثر با روایتی از برادرکشی آغاز می گردد این موضوع اولین تلنگر را به ذهن وارد می‌کند که با نمایش‌نامه‌ای پر از نشانه طرف هستیم؛ وقتی نام شخصیت ها را  هم می شنویم-برای مثال نام زنان این تئاتر "پتروک" و"ممداس" این تردید پررنگ تر میشود.

  نویسنده با ترسیم وضعیت خاکستری برای همه شخصیت ها به خوبی توانسته بود از تضاد درونی موجود در هر فرد جهت دراماتیک تر کردن اثر استفاده کند.

  یکی دیگر از نکات مثبت اثر در بحث شخصیت پردازی، پرده برداری از گذشته کارکترها است که در زمان حال باعث کنش می‌شود. برای نمونه  وقتی مخاطب متوجه می شود که مرید برکه که جهت تطهیر گذشته سیاه ش، خود را در انزوای آب تنبیه کرده، فردی بوده که دختران جنوب را به کشور های حاشیه خلیج فارس قاچاق می کرده، با شوک روبرو می شود.

  خالق نمایشنامه در دیالوگ نویسی هم با تبحر خاصی از کلمات جذاب و پر معنای گویش های هرمزگانی که از ریتم خوبی هم برخوردارند استفاده کرده اما این لحن دیالوگ گویی ریشه مشخصی ندارد و از تخیل نویسنده سرچشمه گرفته که نمی توان آن را ضعفی در اثر دانست اگر چه نیاز به بررسی دارد زیرا در چندین اثر که در حال و هوای گذشته هرمزگان می گذرد این لحن حرف زدن شنیده شده است.

  نمایش نامه با دقت خاصی نوشته شده و در لایه های درونی،اشاره های هوشمندانه ای دارد به مشکلات و رنج های مردم هرمزگان که در این سال ها بر آنها رفته است.

   

  در بحث بازیگری نکته مثبت ش معرفی چهره های تازه ای است که این سال ها در کنار گروه تاتریکال فعالیت های جنبی داشته اند. بازی ها اگر چه هنوز کمی به خصوص در صدا "اگزجره"به نظر می آید اما از صداقت خاصی برخوردار است.

  در طراحی حرکاتی که کارگردان برای بازیگران در نظر گرفته مقداری "تصنع"دیده می شود البته  به غیر از بازیگر نقش پتروک که به خوبی حرکات را با حس ش تدوین کرده بود.

   

  ذبیح موسوی اگر چه کم کار است اما با اندیشه تاتر را کار می کند او کارگردانی جزیی نگر است و برای همه لحظات اثر برنامه ریزی خوبی دارد که در همین اثر با شنیدن موسیقی کم اما به جا و نورپردازی طراحی شده به خوبی می توان به این موضوع پی برد.

  قبل از این اثر تئاتریکال نمایش موفق دیگری را تولید کرده با نام"بلندترین جای دنیا"به کارگردانی عیسی صادقی،امیدوارم شرایطی مهیا شود که بتوانیم شاهد اجرای عموم مجدد این اثر هم باشیم.

   

   
  مطالب مرتبط

  نقد و نظری بر نمایش «دعوت» به کارگردانی محمد سایبانی

این دعوت یا آن دعوت؟!
  نقد و نظری بر نمایش «دعوت» به کارگردانی محمد سایبانی

  این دعوت یا آن دعوت؟!

  یکی از همین روز و شب‌های هفته، اگر به پلاتو آفتابِ بندرعباس سر بزنید، می‌توانید در دو سانسِ ساعتِ17 و 21 از نمایش «دعوت»، نوشته غلامحسین ساعدی و با کارگردانی محمد سایبانی دیدن بکنید. این نمایش پیش‌تر نیز در همین سالن اجرا شده بود. دریا سایبانی و سارا شجاعی بازیگران این اثر ...

  |

  حسین کریمی خبر داد:

برگزاری برنامه‌های مختلف به مناسب روز جهانی تئاتر در هرمزگان
  حسین کریمی خبر داد:

  برگزاری برنامه‌های مختلف به مناسب روز جهانی تئاتر در هرمزگان

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان هرمزگان، ضمن تبریک روز جهانی تئاتر به همه فعالان عرصه نمایش در هرمزگان گفت: امسال همچون سال‌های گذشته برنامه‌های مختلفی به مناسب روز جهانی تئاتر توسط انجمن برنامه‌ریزی‌شده است.

  |

  گفت‌وگو با ام‌البنین جایباش،کارگردان نمایش برگزیده «پرانتز باز...» در جشنواره تئاتر دانش‌آموزی هرمزگان

تئاتر دانش‌آموزی می‌تواند درمان‌گر باشد
  گفت‌وگو با ام‌البنین جایباش،کارگردان نمایش برگزیده «پرانتز باز...» در جشنواره تئاتر دانش‌آموزی هرمزگان

  تئاتر دانش‌آموزی می‌تواند درمان‌گر باشد

  امسال برای دومین سالِ پیاپی اتفاق فرخنده‌ای در جشنواره تئاتر دانش‌آموزی استان هرمزگان و شهر بندرعباس افتاد. باز هم نمایشی به کارگردانی «ام‌البنین جایباش» توانست به عالی‌ترین سطح موفقیت در این جشنواره دست بیابد و جوایز اولِ بهترین کارگردانی، نویسندگی، موسیقی، بازیگری ...

  |

  نقد و نظری بر نمایش «دستگاه دهان‌دوزی» به کارگردانی خیام مویدی

یک لطیفه کوتاه با لب‌های دوخته
  نقد و نظری بر نمایش «دستگاه دهان‌دوزی» به کارگردانی خیام مویدی

  یک لطیفه کوتاه با لب‌های دوخته

  ایران تئاتر- احمدرضا حجارزاده؛ یکی از بهترین نمایش‌های در حال اجرا،که این روزها در استان هرمزگان و به طور مشخص، پلاتو آفتابِ شهر بندرعباس روی صحنه رفته، نمایشی است با نام «دستگاه دهان‌دوزی» به نویسندگی، ...

  |

  اجرای «خدای کشتار» تمدید شد

  اجرای «خدای کشتار» تمدید شد

  نمایش «خدای کشتار» به کارگردانی مهران محمودزاده دهبارزی و تهیه‌کنندگی فرید خرمی از ۷ آذرماه در پلاتو آفتاب بندرعباس بر روی صحنه رفته و قرار بود این نمایش تا ۱۹ آذر ادامه داشته باشد که به دلیل استقبال تماشاگران، اجرای نمایش «خدای کشتار» تا ۲۱ آذر ماه تمدید شد.

  |

  «خیانت» در بندرعباس

  «خیانت» در بندرعباس

  گروه تئاتر تارس نمایش«خیانت» را در فرهنگسرای طوبی بندرعباس به روی صحنه می‌برد.

  |

  «سرخ دم» در میناب به روی صحنه رفت

  «سرخ دم» در میناب به روی صحنه رفت

  نمایش «دم سرخ» نوشته مجید کاظم‌زاده مژدهی و کارگردانی محمد سلیمی از دهم تا پانزده آبان ماه در آمفی‌تئاتر مرحوم زارعی (بعثت قدیم) شهرستان میناب به روی صحنه می‌رود.

  |

  نظرات کاربران