در حال بارگذاری ...
 • در نشست «بررسی تئاتر تجربه گرای دهه ۸۰ در بندرعباس» مطرح شد

  تئاتر تجربی رفتن به جهان ناشناخته‌ها است

  دومین نشست مرداد در مرداد با موضوع بررسی تئاتر تجربه گرای دهه ۸۰ در بندرعباس با حضور اهالی هنرهای نمایشی شب گذشته در گالری مرداد بندرعباس برگزار شد.

  به گزارش تئاتر هرمزگان، این نشست با نمایش مستندی از سیر تحول تئاتر هرمزگان در دهه ۸۰ شمسی از "بهروز عباسی دشتی" آغاز و با پرسش‌های این فعال فرهنگی از "مهران محمودزاده" و "امین سالاری" دو کارگردان هرمزگانی تئاتر هرمزگانی همراه شد.

  مهران محمودزاده در ابتدای این نشست افزود: موضوعی که باعث می‌شود به سمت آثار تجربه‌گرایی برویم، جوان‌گرایی و نوگرایی در کشور پس از انتخابات سال ۷۶ در حوزه هنر بود که سبب شد این موضوع با سرعت بیشتری همراه شود.

  وی با بیان اینکه جوانانی همچون کیومرث مرادی، آرش دادگر، علی نرگس نژاد، ابراهیم پشت کوهی و بسیاری از چهره‌های دیگر با روی کار آمدن در عرصه هنرهای نمایشی توانستند آثار زیبایی خلق کنند که موردپذیرش مخاطبین قرار گرفت، تصریح کرد: آشنایی با تجربه‌های نو از طریق مجله‌ها و کتاب‌های نمایشی از مواردی بود که کارگردانان جوانی همچون بنده را به‌سوی خود جذب کرد تا به سمت آثار تجربه‌گرایی برویم.

  این کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه نمایش‌هایی با مضمون آیین‌های سنتی در اوایل دهه ۸۰ در استان هرمزگان دیگر با مخاطب چندان ارتباط برقرار نمی‌کرد و همین موضوع سبب شد تا جوانان به فکر خلق آثار جدید باشند.

  وی ادامه داد: میل به تجربه کردن مستلزم به داشتن دانش بود که مطالعه خودجوش آثار فاخر و همچنین تحصیل در زمینه هنرهای نمایشی برای به دست آوردن آن دانش در آن زمان مفید واقع شد.

  محمودزاده با بیان اینکه درواقع تجربه‌های دیگران را تجربه می‌کردیم و آن‌هم به‌صورت ناقص، اضافه کرد: تئاتر تجربی یورش بردن به جهان ناشناخته‌ها است و ناشناخته بودن جذابیت دارد اما اگر بیش‌ازحد باشد، سبب گمراهی و گنگ شدن مخاطب می‌شود که برای رفع این معضل نیازمند دانش کافی هستیم.

  کارگردان نمایش‌های "دن کامیلو"، "شیتال برقص بر مرگ من"، "یرما با تشت خالی"، "آنکه گفت آری آنکه گفت نه" با اشاره به اینکه عدم شناخت سبب شد در اوایل دهه ۸۰ مورد اذیت واقع شویم و براساس دانش اندک کارها را به‌روزتر کنیم اما پذیرفته نشد، خاطرنشان کرد: اما امروز شاهد تماشاگرانی هستیم که از ما جلوتر بوده و طلب اجراهایی می‌کنند که حتی فیلم آن را مشاهده کرده‌اند.

  وی ادامه داد: این موضوع که تماشاگران خود را نمی‌شناسیم ضعف ما را نشان می‌دهد و باید با افزوده‌تر شدن دانش خود، تماشاگران را بهتر بشناسیم.

  این فوق‌لیسانس کارگردانی نمایش از دانشکده هنر و معماری با بیان اینکه همان اتفاقاتی که سبب شد تحول دهه ۸۰ در تئاتر هرمزگان رخ دهد اکنون باز هم در حال رخ دادن است و نیاز به تغییر احساس می‌شود، اظهار کرد: با تئاتر تجربی که در درون و سنت‌های خودمان شکل بگیرد موافقم.

  وی در پایان گفت: اکنون کسانی که در حال فعالیت در حوزه تئاتر هستند با مطالعه کم و تحلیل و بررسی اندک در این حوزه وارد میشوند.

  در ادامه امین سالاری با بیان اینکه کسی نبود در آن دوران به ما آموزش‌های لازم را ارائه کند پس مجبور شدیم به دانشگاه برویم و آنچه مشاهده کردیم با فکر ما متفاوت بود، افزود: تعریف ما از تئاتر چیز دیگر و اجراها چیز دیگری بود.

  این کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه آثار دهه هفتاد و قبل از آن چندان مخاطب را به خود جذب نمی‌کرد اگرچه آیین‌های سنتی و بومی خوبی داشتیم، تصریح کرد: اکنون ما اصلاً نزدیک به تئاتر تجربی هم نشده‌ایم، تئاتر ما هنوز کودک است.

  وی با بیان اینکه مطالعه و تحقیق بر روی چیزی برای پیدا کردن چیز دیگری را تئاتر تجربی تعریف کرده‌اند، خاطرنشان کرد: همه بزرگان تئاتر تجربی را آزمایشگاه می‌دانند و اکنون ما در حال تجربه کردن تجربه‌های دیگران هستیم.

  سالاری با اشاره به اینکه هر جا تجربه تئاتری آگاهانه بود، در اجرای کار موفق بوده‌ایم، بیان کرد: تمامی افرادی که در دهه ۸۰ کار می‌کردند، زخم خوردند، دیده نشدند، له شدن، با برخورد نامناسب مواجه‌شدن و به معنای واقعی فهمیده و درک نشدند.

  این مدرس دانشگاه با بیان اینکه گارد محمودزاده در مقابل نمایش سنتی را قبول ندارم زیرا اگر نگاهی دوباره به تئاتر سنتی بیندازیم، می‌توانیم از آن به‌عنوان منبع بزرگی برای نمایش‌های خود استفاده کنیم.

  سرپرست و کارگردان گروه تئاتر ققنوس بندرلنگه با اشاره به اینکه متأسفانه اکنون از آثاری تقلید می‌کنیم که خود کارگردان غربی از سنت‌های شرقی تقلید کرده است و می‌توان اسم آن را تقلید از تقلید نامید، بیان کرد: در هرمزگان جز یک گروه تئاتر در بستک و گروه تئاتر تی تووک در بندرعباس دیگر گروهی نداریم که هر روز هفته را به تمرین بیش از چهار ساعت بپردازد پس نمی‌توان توقع کار حرفه‌ای یا خروجی مطلوب در حد استانداردهای بین‌المللی را داشت.

  وی ادامه داد: کمبود فضا تمرینی سبب شده تا اکثر گروه‌های تئاتر در هرمزگان یک روز در میان و آن‌هم ۲ساعت تمرین کنند که این موضوع به‌هیچ‌وجه حرفه‌ای نیست.

  سالاری با بیان اینکه وقتی فضای کافی در اختیار نیست و بودجه کافی نداریم به‌طور حتم نمی‌توانیم کار تجربی مطلوب ارائه دهیم، افزود: البته باید اعتراف کرد بحث اقتصاد در تئاتر هرمزگان روبه‌پیشرفت است و باید این موضوع را به فال نیک بگیریم که نمایش‌هایی همچون سیندرلا امروز پا را فراتر برده و در سالنی اجرا می‌گذارند که تاکنون تئاتری در آن برگزار نشده بود و با استقبال مخاطبین همراه می‌شود.

  کارگردان نمایش‌های "من خدا را دوست دارم"، "جای پای خالی"، "وای"، "آخرین پالایشگاه" و " «ماردارصاد" در پایان بی‌سوادی، ورق زدن و عدم سختی کشیدن سبب شده تا نسل جدیدی در تئاتر هرمزگان ظهور نکند و شاهد تولید آثار جدیدی نباشیمه وارد می‌شوند.

   
  مطالب مرتبط

  نقد و نظری بر نمایش «دعوت» به کارگردانی محمد سایبانی

این دعوت یا آن دعوت؟!
  نقد و نظری بر نمایش «دعوت» به کارگردانی محمد سایبانی

  این دعوت یا آن دعوت؟!

  یکی از همین روز و شب‌های هفته، اگر به پلاتو آفتابِ بندرعباس سر بزنید، می‌توانید در دو سانسِ ساعتِ17 و 21 از نمایش «دعوت»، نوشته غلامحسین ساعدی و با کارگردانی محمد سایبانی دیدن بکنید. این نمایش پیش‌تر نیز در همین سالن اجرا شده بود. دریا سایبانی و سارا شجاعی بازیگران این اثر ...

  |

  حسین کریمی خبر داد:

برگزاری برنامه‌های مختلف به مناسب روز جهانی تئاتر در هرمزگان
  حسین کریمی خبر داد:

  برگزاری برنامه‌های مختلف به مناسب روز جهانی تئاتر در هرمزگان

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان هرمزگان، ضمن تبریک روز جهانی تئاتر به همه فعالان عرصه نمایش در هرمزگان گفت: امسال همچون سال‌های گذشته برنامه‌های مختلفی به مناسب روز جهانی تئاتر توسط انجمن برنامه‌ریزی‌شده است.

  |

  گفت‌وگو با ام‌البنین جایباش،کارگردان نمایش برگزیده «پرانتز باز...» در جشنواره تئاتر دانش‌آموزی هرمزگان

تئاتر دانش‌آموزی می‌تواند درمان‌گر باشد
  گفت‌وگو با ام‌البنین جایباش،کارگردان نمایش برگزیده «پرانتز باز...» در جشنواره تئاتر دانش‌آموزی هرمزگان

  تئاتر دانش‌آموزی می‌تواند درمان‌گر باشد

  امسال برای دومین سالِ پیاپی اتفاق فرخنده‌ای در جشنواره تئاتر دانش‌آموزی استان هرمزگان و شهر بندرعباس افتاد. باز هم نمایشی به کارگردانی «ام‌البنین جایباش» توانست به عالی‌ترین سطح موفقیت در این جشنواره دست بیابد و جوایز اولِ بهترین کارگردانی، نویسندگی، موسیقی، بازیگری ...

  |

  نقد و نظری بر نمایش «دستگاه دهان‌دوزی» به کارگردانی خیام مویدی

یک لطیفه کوتاه با لب‌های دوخته
  نقد و نظری بر نمایش «دستگاه دهان‌دوزی» به کارگردانی خیام مویدی

  یک لطیفه کوتاه با لب‌های دوخته

  ایران تئاتر- احمدرضا حجارزاده؛ یکی از بهترین نمایش‌های در حال اجرا،که این روزها در استان هرمزگان و به طور مشخص، پلاتو آفتابِ شهر بندرعباس روی صحنه رفته، نمایشی است با نام «دستگاه دهان‌دوزی» به نویسندگی، ...

  |

  اجرای «خدای کشتار» تمدید شد

  اجرای «خدای کشتار» تمدید شد

  نمایش «خدای کشتار» به کارگردانی مهران محمودزاده دهبارزی و تهیه‌کنندگی فرید خرمی از ۷ آذرماه در پلاتو آفتاب بندرعباس بر روی صحنه رفته و قرار بود این نمایش تا ۱۹ آذر ادامه داشته باشد که به دلیل استقبال تماشاگران، اجرای نمایش «خدای کشتار» تا ۲۱ آذر ماه تمدید شد.

  |

  «خیانت» در بندرعباس

  «خیانت» در بندرعباس

  گروه تئاتر تارس نمایش«خیانت» را در فرهنگسرای طوبی بندرعباس به روی صحنه می‌برد.

  |

  «سرخ دم» در میناب به روی صحنه رفت

  «سرخ دم» در میناب به روی صحنه رفت

  نمایش «دم سرخ» نوشته مجید کاظم‌زاده مژدهی و کارگردانی محمد سلیمی از دهم تا پانزده آبان ماه در آمفی‌تئاتر مرحوم زارعی (بعثت قدیم) شهرستان میناب به روی صحنه می‌رود.

  |

  حسین کریمی خبر داد:

آثار پذیرفته شده در سی‌امین جشنواره تئاتر هرمزگان معرفی شدند
  حسین کریمی خبر داد:

  آثار پذیرفته شده در سی‌امین جشنواره تئاتر هرمزگان معرفی شدند

  دبیر سی و امین جشنواره تئاتر استان هرمزگان، در خصوص آثار منتخب سی‌امین جشنواره تئاتر استان هرمزگان گفت: ۱۱ نمایش از ۲۳ نمایش متقاضی شر کت در سی‌امین جشنواره تئاتر هرمزگان جهت شرکت در جشنواره انتخاب شدند که ۴ نمایش از بندرعباس، ۴ نمایش از شهرستان میناب، ۲ نمایش از رودان و یک ...

  |

  نظرات کاربران