در حال بارگذاری ...
 • نقد و نظری بر نمایش «دعوت» به کارگردانی محمد سایبانی

  این دعوت یا آن دعوت؟!

  یکی از همین روز و شب‌های هفته، اگر به پلاتو آفتابِ بندرعباس سر بزنید، می‌توانید در دو سانسِ ساعتِ۱۷ و ۲۱ از نمایش «دعوت»، نوشته غلامحسین ساعدی و با کارگردانی محمد سایبانی دیدن بکنید. این نمایش پیش‌تر نیز در همین سالن اجرا شده بود. دریا سایبانی و سارا شجاعی بازیگران این اثر نمایشی هستند. به بهانه اجراهای دوباره «دعوت»، یادداشت کوتاه یکی از بازیگران و منتقدان مقیمِ بندرعباس را بخوانید.

  عاطفه کَرمُستجی- بازیگر و منتقد تئاتر؛ نمایش‌نامه «دعوت» نوشته غلامحسین ساعدی، آن‌گونه که از نام اثر پیداست، مخاطب را به دنیا و تجربه‌ای ناشناخته دعوت می‌کند.«دعوتِ» ساعدی فراخوانی‌ست برای ورود به دنیای پریشان یک دختر و کلفتش آسیه. حضور تنها دو شخصیت در نمایش‌نامه نوعی پیش‌آگهی است از روبه‌روشدن مخاطب با دنیایی دوگانه که یک سوی آن رفاه است و سروری و دیگرسو، نیاز و پیروی.گرچه با پیش‌رفتن نمایش، به تدریج دنیای خاکستری نیازهای درونی دختری که در رفاه زیسته، برملا می‌شود و مخاطب با لایه‌های یک دنیای تاریک‌تر روبه‌رو می‌شود اما در مواجهه با «دعوتِ» محمد سایبانی،که برگرفته از این نمایش‌نامه است، شاید بتوان تنها نقطه قوت آن را آغاز برشتی‌اش دانست که بازیگر با بازی «سنگ،کاغذ، قیچی» دیوار چهارم را درهم می‌شکند و تماشاگر را به مشارکت در نمایش، دعوت می‌کند و به او حق انتخاب می‌دهد. با وجودی که سطح انتظار تماشاگر را بالاتر برده، ولی در ادامه و با پیش‌رَوی اثر، مخاطب نه تنها دعوت به درون نمایش نمی‌شود،که از آن فاصله گرفته و بازیگران به تدریج در ذهن او گم می‌شوند.کم‌ترین انتظاری که از یک تئاتر و نمایش می‌رود، اینست که چیزی بر واژگانِ متن بیفزاید و واپسین برگ آن خارج از صحنه نمایش ورق بخورد و ساعت‌ها مخاطب را درگیر بکند اما «دعوتِ» سایبانی نه تنها چیزی بر آن نیفزوده،که از میزان تاثیرگذاری متن اصلی کاسته و مخاطب در فرجام کار، همانی‌ست که در آغاز بوده و بی‌هیچ توشه‌یی سالن را ترک می‌کند.

  در «دعوتِ» محمد سایبانی اوج احساس بازیگر در پوسته محصور می‌ماند و به درون رخنه نمی‌کند. شتابی در روند نمایش دیده می‌شود که موجب سطحی‌شدن واکنش‌های عاطفی بازیگران شده و جای خالی تعلیق در نمایش به وضوح حس می‌شود و همه رویدادها قابل‌پیش‌بینی‌اند. حال آن‌که «دعوتِ» ساعدی، نمایش‌نامه‌ای‌ست برای همه زمان‌ها. در گذشته نوشته شده، ولی گرفتاری‌های روزگار نو و عصر مدرن را به تصویر می‌کشد؛ دنیایی که آن‌قدر گرفتار رنگ و لعاب شده که هدف را گم کرده و هدف (معنا) قربانی ظاهر می‌شود. این دعوت تنها یک مهمانی ساده نیست، بلکه دعوتی‌ست به دنیای معنا؛ دنیایی والاتر از پوسته و ظاهر که دخترک آن را در تقلا برای آراستگی ظاهری گم کرده است.
  مطالب مرتبط

  حسین کریمی خبر داد:

برگزاری برنامه‌های مختلف به مناسب روز جهانی تئاتر در هرمزگان
  حسین کریمی خبر داد:

  برگزاری برنامه‌های مختلف به مناسب روز جهانی تئاتر در هرمزگان

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان هرمزگان، ضمن تبریک روز جهانی تئاتر به همه فعالان عرصه نمایش در هرمزگان گفت: امسال همچون سال‌های گذشته برنامه‌های مختلفی به مناسب روز جهانی تئاتر توسط انجمن برنامه‌ریزی‌شده است.

  |

  گفت‌وگو با ام‌البنین جایباش،کارگردان نمایش برگزیده «پرانتز باز...» در جشنواره تئاتر دانش‌آموزی هرمزگان

تئاتر دانش‌آموزی می‌تواند درمان‌گر باشد
  گفت‌وگو با ام‌البنین جایباش،کارگردان نمایش برگزیده «پرانتز باز...» در جشنواره تئاتر دانش‌آموزی هرمزگان

  تئاتر دانش‌آموزی می‌تواند درمان‌گر باشد

  امسال برای دومین سالِ پیاپی اتفاق فرخنده‌ای در جشنواره تئاتر دانش‌آموزی استان هرمزگان و شهر بندرعباس افتاد. باز هم نمایشی به کارگردانی «ام‌البنین جایباش» توانست به عالی‌ترین سطح موفقیت در این جشنواره دست بیابد و جوایز اولِ بهترین کارگردانی، نویسندگی، موسیقی، بازیگری ...

  |

  نقد و نظری بر نمایش «دستگاه دهان‌دوزی» به کارگردانی خیام مویدی

یک لطیفه کوتاه با لب‌های دوخته
  نقد و نظری بر نمایش «دستگاه دهان‌دوزی» به کارگردانی خیام مویدی

  یک لطیفه کوتاه با لب‌های دوخته

  ایران تئاتر- احمدرضا حجارزاده؛ یکی از بهترین نمایش‌های در حال اجرا،که این روزها در استان هرمزگان و به طور مشخص، پلاتو آفتابِ شهر بندرعباس روی صحنه رفته، نمایشی است با نام «دستگاه دهان‌دوزی» به نویسندگی، ...

  |

  اجرای «خدای کشتار» تمدید شد

  اجرای «خدای کشتار» تمدید شد

  نمایش «خدای کشتار» به کارگردانی مهران محمودزاده دهبارزی و تهیه‌کنندگی فرید خرمی از ۷ آذرماه در پلاتو آفتاب بندرعباس بر روی صحنه رفته و قرار بود این نمایش تا ۱۹ آذر ادامه داشته باشد که به دلیل استقبال تماشاگران، اجرای نمایش «خدای کشتار» تا ۲۱ آذر ماه تمدید شد.

  |

  «خیانت» در بندرعباس

  «خیانت» در بندرعباس

  گروه تئاتر تارس نمایش«خیانت» را در فرهنگسرای طوبی بندرعباس به روی صحنه می‌برد.

  |

  «سرخ دم» در میناب به روی صحنه رفت

  «سرخ دم» در میناب به روی صحنه رفت

  نمایش «دم سرخ» نوشته مجید کاظم‌زاده مژدهی و کارگردانی محمد سلیمی از دهم تا پانزده آبان ماه در آمفی‌تئاتر مرحوم زارعی (بعثت قدیم) شهرستان میناب به روی صحنه می‌رود.

  |

  نظرات کاربران