یادداشت بهروز عباسی

نگاهی به نمایش «خرده بورژواها»

نمایش «خرده بورژواها» به نویسندگی و کارگردانی سید ذبیح موسوی تا ۴ آبان ماه در تماشاخانه آفتاب بندرعباس به روی صحنه است. این نمایش تازه ترین اثر گروه تئاتریکال بندرعباس است که پیش از این نمایش های رومئو و ژولیت، بلندترین جای دنیا، مگس های مردار و روی صحنه برده است.

داستان شخصیت ها در هرمزگان می گذرد و سال های نه چندان دور مردم این دیار را به نمایش می گذارد،اثر با روایتی از برادرکشی آغاز می گردد این موضوع اولین تلنگر را به ذهن وارد می‌کند که با نمایش‌نامه‌ای پر از نشانه طرف هستیم؛ وقتی نام شخصیت ها را  هم می شنویم-برای مثال نام زنان این تئاتر "پتروک" و"ممداس" این تردید پررنگ تر میشود. نویسنده با ترسیم وضعیت خاکستری برای همه شخصیت ها به خوبی توانسته بود از تضاد درونی موجود در هر فرد جهت دراماتیک تر کردن اثر استفاده کند. یکی دیگر از نکات مثبت اثر در بحث شخصیت پردازی، پرده برداری از گذشته کارکترها است که در زمان حال باعث کنش می‌شود. برای نمونه  وقتی مخاطب متوجه می شود که مرید برکه که جهت تطهیر گذشته سیاه ش، خود را در انزوای آب تنبیه کرده، فردی بوده که دختران جنوب را به کشور های حاشیه خلیج فارس قاچاق می کرده، با شوک روبرو می شود. خالق نمایشنامه در دیالوگ نویسی هم با تبحر خاصی از کلمات جذاب و پر معنای گویش های هرمزگانی که از ریتم خوبی هم برخوردارند استفاده کرده اما این لحن دیالوگ گویی ریشه مشخصی ندارد و از تخیل نویسنده سرچشمه گرفته که نمی توان آن را ضعفی در اثر دانست اگر چه نیاز به بررسی دارد زیرا در چندین اثر که در حال و هوای گذشته هرمزگان می گذرد این لحن حرف زدن شنیده شده است. نمایش نامه با دقت خاصی نوشته شده و در لایه های درونی،اشاره های هوشمندانه ای دارد به مشکلات و رنج های مردم هرمزگان که در این سال ها بر آنها رفته است.   در بحث بازیگری نکته مثبت ش معرفی چهره های تازه ای است که این سال ها در کنار گروه تاتریکال فعالیت های جنبی داشته اند. بازی ها اگر چه هنوز کمی به خصوص در صدا "اگزجره"به نظر می آید اما از صداقت خاصی برخوردار است. در طراحی حرکاتی که کارگردان برای بازیگران در نظر گرفته مقداری "تصنع"دیده می شود البته  به غیر از بازیگر نقش پتروک که به خوبی حرکات را با حس ش تدوین کرده بود.   ذبیح موسوی اگر چه کم کار است اما با اندیشه تاتر را کار می کند او کارگردانی جزیی نگر است و برای همه لحظات اثر برنامه ریزی خوبی دارد که در همین اثر با شنیدن موسیقی کم اما به جا و نورپردازی طراحی شده به خوبی می توان به این موضوع پی برد. قبل از این اثر تئاتریکال نمایش موفق دیگری را تولید کرده با نام"بلندترین جای دنیا"به کارگردانی عیسی صادقی،امیدوارم شرایطی مهیا شود که بتوانیم شاهد اجرای عموم مجدد این اثر هم باشیم.    
مطالب مرتبط

«مگس‌های مردار»  در بندرعباس اجرا می‌شود

«مگس‌های مردار» در بندرعباس اجرا می‌شود

نمایش «مگس‌های مردار» به نویسندگى و کارگردانى ایسا صادقى از٣٠ تیر تا ٨ مرداد در پلاتو آفتاب بندرعباس اجرا می‌شود.

|

اجرای «خدای کشتار» تمدید شد

اجرای «خدای کشتار» تمدید شد

نمایش «خدای کشتار» به کارگردانی مهران محمودزاده دهبارزی و تهیه‌کنندگی فرید خرمی از ۷ آذرماه در پلاتو آفتاب بندرعباس بر روی صحنه رفته و قرار بود این نمایش تا ۱۹ آذر ادامه داشته باشد که به دلیل استقبال تماشاگران، اجرای نمایش «خدای کشتار» تا ۲۱ آذر ماه تمدید شد.

|

«خیانت» در بندرعباس

«خیانت» در بندرعباس

گروه تئاتر تارس نمایش«خیانت» را در فرهنگسرای طوبی بندرعباس به روی صحنه می‌برد.

|

«سرخ دم» در میناب به روی صحنه رفت

«سرخ دم» در میناب به روی صحنه رفت

نمایش «دم سرخ» نوشته مجید کاظم‌زاده مژدهی و کارگردانی محمد سلیمی از دهم تا پانزده آبان ماه در آمفی‌تئاتر مرحوم زارعی (بعثت قدیم) شهرستان میناب به روی صحنه می‌رود.

|

در پلاتو آفتاب بندرعباس

نمایش «آمیگدال» به روی صحنه رفت
در پلاتو آفتاب بندرعباس

نمایش «آمیگدال» به روی صحنه رفت

نمایش «آمیگدال» به نویسندگی و کارگردانی مجتبی بستان پیرا ، تازه‌ترین تئاتر گروه «لوار» از ۲۷ مهر تا ۵ آبان در پلاتو آفتاب بندرعباس به روی صحنه می‌رود.

|

حسین کریمی خبر داد:

آثار پذیرفته شده در سی‌امین جشنواره تئاتر هرمزگان معرفی شدند
حسین کریمی خبر داد:

آثار پذیرفته شده در سی‌امین جشنواره تئاتر هرمزگان معرفی شدند

دبیر سی و امین جشنواره تئاتر استان هرمزگان، در خصوص آثار منتخب سی‌امین جشنواره تئاتر استان هرمزگان گفت: ۱۱ نمایش از ۲۳ نمایش متقاضی شر کت در سی‌امین جشنواره تئاتر هرمزگان جهت شرکت در جشنواره انتخاب شدند که ۴ نمایش از بندرعباس، ۴ نمایش از شهرستان میناب، ۲ نمایش از رودان و یک ...

|

ناصر دلدار، سرپرست گروه  «نشان»  شهرستان پارسیان:

شرکت در جشنواره‌ها برای هنرمندان لازم و گاه ضروری است
ناصر دلدار، سرپرست گروه «نشان» شهرستان پارسیان:

شرکت در جشنواره‌ها برای هنرمندان لازم و گاه ضروری است

ناصر دلدار، سرپرست تنها گروه فعال نمایش در غربی‌ترین شهر استان هرمزگان، پارسیان است. حدود ۱۲ سال است فعالیت نمایشی در حوزه بازیگری، طراحی و کارگردانی دارد. ناصر دلدار سرپرست و کارگردان ۳۱ ساله گروه "نشان" شهرستان پارسیان تاکنون ۷ نمایش را کارگردانی و اجرا کرده و امسال ...

|

«موغلی پنا» در بندرعباس اجرا شد

«موغلی پنا» در بندرعباس اجرا شد

نمایش «موغلی پنا» بر اساس نمایشنامه خانه برناردآ آلبا اثر فدریکو گارسیا لورکا تولید تازه گروه تئاتر آیینه جنوب ۷ تا ۱۶ شهریورماه ساعت ۲۰ در پلاتو آفتاب بندرعباس به روی صحنه می‌رود.

|

«۵۲ دقیقه در سوئیت» در بندرعباس اجرا شد

«۵۲ دقیقه در سوئیت» در بندرعباس اجرا شد

نمایش «۵۲ دقیقه در سوئیت» تازه‌ترین اثر گروه تئاتر جولاسک بندرعباس که پیش‌ازاین در شهرستان بستک اجرا شد این بار در بندرعباس به روی صحنه رفت که موردتوجه مخاطبان قرار گرفت.

|

«خنده ماهی» هرمزگان در جشنواره عروسکی تهران اجرا می‌شود

«خنده ماهی» هرمزگان در جشنواره عروسکی تهران اجرا می‌شود

برای اولین بار در جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران-مبارک یک اثر دانش‌آموزی به نام «خنده ماهی» از هرمزگان به روی صحنه می‌رود.

|