در حال بارگذاری ...
گفت و گو با دکتر کمالی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان

استقبال خوب تماشاگران یعنی موفقیت یک نمایش

درمورد فعالیت های تئاتر استان در سالی که گذشت توضیح بدین لطفاً

در استان هرمزگان چهل گروه فعال تئاتری وجود دارد که ۲۰ گروه به صورت رسمی در مرکز هنرهای نمایشی ثبت شدند و دارای پروانه ها ی درجه ی الف؛ ب و ج از این مرکز هستند؛ تمام این گروهها در طول سال تولیدات ارزشمندی در حوزهای مختلف از جمله کودک و نوجوان و بزرگسال دارند؛ یکی از توانایی های منحصر به فرد گروههای تئاتری توانایی و جذب تهیه کننده است که در این سالها اتفاق افتاده که به پیشرفت این هنر مقدس کمک شایانی کرده است.

از جمله برنامه های موثر تئاتری در سال گذشته؛ برگزاری کارگاه های آموزشی درطول سال با حضوراساتید مرکز واستان؛ برگزاری نشست های تخصصی تئاتر با حضور هنرمندان تئاتر وپیشکسوتان تئاتر؛ برگزاری ۵ جشنواره دراستان"جشنواره استانی"جشنواره ققنوس"جشنوارمنولوگ" جشنوارپانتومیم" جشنواره خیابانی میناب؛ می باشد.

 

عملکرد تئاتر استان رو چطور ارزیابی میکنید؟

با وجود انجمن هنرهای نمایشی استان و برنامه های خوبی که در سال گذشته این انجمن داشت توانستیم جزو ده استان برتر از نظر تولیدات نمایشی باشیم که باید از زحمات هیئت رئیسه ی انجمن هنرهای نمایشی استان ، آقای حسین کریمی رئیس انجمن و تک تک هنرمندان و عوامل تئاتر استان تشکر کنیم.

تئاتر با اجرای عموم زنده است که این مهم در استان به صورت گسترده و چشم گیری وجود دارد و باید گفت در طول سال و تقریبا هر شب ما در شهرهای مختلف استان اجرای نمایش داریم و باید با زیرساخت های مناسب این توان و ظرفیت را افزایش دهیم.

 

در سال گذشته چه تعداد نمایش اجرا شد و موفق ترین تئاتری که به روی صحنه رفت؟

در سالی که گذشت؛ حدود ۱۰۷ نمایش صحنه ای وخیابانی با عناوین مختلف در سالن های مختلف استان به اجرا در آمده است که به نوعی رکورد اجراهای نمایشی در یک سال در استان محسوب می شود که باید به جامعه ی هنرمندان استان تبریک گفت.

در سال گذشته بسیاری از نمایش ها با استقبال خوبی از طرف تماشاگران مواجهه شدند که می توان گفت استقبال خوب یعنی موفقیت یک نمایش پس اجازه بدین اسم گروه خاص یا نمایش خاصی رو نبرم چرا که تلاش هنرمندان این عرصه یعنی قدم گذاشتن در مسیر موفقیت و روشنایی برای صحنه هایی که نباید هیچ وقت خاموش شوند

 

افتخاراتی که هنرهای نمایشی و تئاتر در سال گذشته برای هرمزگان کسب کرد؟

حضور در جشنواره های مختلف تئاتری از جمله جشنواره بین المللی تئاتر فجر و دریافت جوایز برگزیده از این جشنواره ؛ هم چنین شرکت در جشنواره ملی فتح خرمشهر و کسب جوایز مختلف و دیگر جشنواره ها؛ اجرای عموم سه گروه هرمزگانی در مرکز کشور از افتخاراتی بود که در سال گذشته به دست آمد.

 

پیشنهاد شما برای عملکرد بهتر تئاتر؟

تقویت زیر ساخت های نمایشی؛ حمایت های همه جانبه مردم و صنایع مختلف از هنرمندان تئاتر استان می تواند به پیشرفت این هنر و هنرمندان استان کمک کند.
نظرات کاربران